Proč existuje láska,proč existuje bolest,proč existuje trápení.No to nikdo newí!

BLoG Je PoZaSTaVeN

Referáty do Školy

Tygr Ussurijský

10. ledna 2009 v 11:56 | zdroj:muj další blog

Tygr ussurijský


Tygr ussurijský (Pantera tigris altaica)
Patří do řádu šelem (Carnivora) a do
čeledi šelem kočkavytých (Felidae).
Délka - hlava/tělo: 180 - 220 cm
Hmotnost: samci žijící ve volné přírodě
Obvykle váží 140 kg až 230 kg. Samičky
jsou menší.
Je smutnou skutečností, že největší z šelem
kočkovitých (tzv. velkých koček) a jedno
z nejelegantnějších zvířat je na pokraji vyhynutí. Tygr ussurijský (starším názvem sibiřský) se vyskytuje jen v malých počtech - asi 200 kusů v ussurijské oblasti.
Počet tygrů ussurijských v zajetí činí asi 1 000 kusů, více než ve volné přírodě.Ani při značné velikosti neztrácí tygr pohybové vlastnosti koček. Jeho chůze je ladná a hbitá zároveň. Zvláštní slabost mají tygři pro vodu - výborně plavou.
Potrava a lov
Po většinu dospělosti jsou tygři ussurijští samotářští a hlídají si své teritorium, v němž hledají kopytníky, jako je sika ussurijská, kamzík goral amurský, kabar pižmový a dokonce i černý medvěd ussurijský. Avšak nejoblíbenější potravou tohoto tygra je bezpochyby kanec divoký, který může vážit až 340 kg a je vyzbrojen ostrými, klům podobnými zuby, jež mohou způsobit nepřátelům nebezpečné rány. Kanci tvoří někdy i 50% jeho potravy.
Rodinný život
Samci tygrů nehrají při výchově a péči o mláďata žádnou roli. Jsou to v podstatě velmi samotářští jedinci a samce můžete spatřit ve společnosti samičky jen na krátkou dobu. Přibližně za tři a půl měsíce porodí samička dvě až čtyři koťata v dobře ukryté noře, obvykle hluboko v lese. Tygřice jsou společenštější než tygři, nechávají u sebe tygřata dva až tři roky.
Ochrana
Nikdo přesně neví, kolik tygrů ještě na svobodě žije. Podle
čísel uváděných Světovým fondem na ochranu volně žijících zvířat a rostlin se jejich počty pohybovaly v polovině devadesátých let mezi 450 až 500 kusy, nyní se odhaduje na 200 kusů.
Zajímavosti
× Tygři ussurijští jsou největší kočky na světě, které mají o 100 kg vyšší hmotnost než tygr bengálský (=indický).
×Tygři ussurijští dokážou sežrat až 50 kg masa na posezení.
× Největší zaznamenaná hmotnost byla 384 kg.

Slovenska republika

10. ledna 2009 v 11:47
Slovenská Republika


Název krajiny: Slovenská republika
Rozloha: 49 035 km2
Počet obyvatelů: 5 447 502 (2007)
Státní zřízení: republika, jednokomorový parlament, prezident
Geografická poloha:střední Evropa.
Časové pásmo: SEČ
Podnebí: Mírné klimatické pásmo se střídáním čtyřech ročních období. Průměrná teplota je v zimě okolo -2° C a v létě 21° C. Nejchladnějším měsícem je leden a nejteplejšími měsíce mi jsou červenec a srpen.
Hlavní město: Bratislava

Měna: Euro
Jazyky: slovenský, maďarský, český
Správné členění: 8 samosprávných krajů¨. Slovensko je členěno na osm vyšších územních celků - Bratislavský, Trnavský, Trenčianský, Nitranský, Žilinský, Banskobystrický, Prešovský a Košický. Má 79 okresů, 2 883 obce a z toho 138 měst.
Musíte vidět:
Na Slovensku je 9 národních parků, Tatranský národní park, Pieninský národní park, Národní park Nízké Tatry, Slovenský ráj, Slovenský kras, Velká Fatra, Malá Fatra, Muránska planina, Poloniny.
Do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO bylo zapsaných 5 lokalit: Banská Štiavnica a technické památky na okolí, Spišský hrad, město Bardejov, památky rázovité lidové architektury ve Vlkolínci na Liptove a jeskyně Slovenského krasu a Dobšinská ledová jeskyně spolu s jeskynním systémem Agtellek v Maďarsku. Z dvou desítek kúpeľných měst jsou nejznámější Piešťany, Trenčianske Teplice, Bardejov, Dudince a Rajecké Teplice. Mají i svojí klientelu i z mimoevropských krajin, hlavně z Izraela, Kuvajtu a Spojených arabských emirátu.
Kulturní dědictví:
Nejstarším výtvarným dílem je soška neolitické Venuše z dědinky Moravany při Piešťanoch. Je vyřezaná z mamutího klu a věk se odhaduje na 22 800 roků. Vzácné kovové umělecké předměty se uchovali z čas Velkomoravské říše.. V Levoči působil jeden z největších středověkých umělců Mistr Pavel z Levoče, kterého nejvýznamnějším dílem je gotický oltář v místním kostele sv. Jakuba.

Do dnešních dní se zachovalo více než
sto středověkých hradů a zámků, některé se už stali ruinami, v časti z nich (Bratislava, Červený Kameň, Bojnice, Oravský hrad, Trenčín a viaceré se reprezentačními muzea mi či galeriemi.Hlavně na jižním či jihozápadním Slovensku vyrostlo mnoho letních sídel budapešťské šlechty, která si do nich pozývala koncertovat popředních umělců z Vídně či Budapešti.
Slovensko je krajinou muzeí a galérií. Slovenské národní muzeum má 16 expozicí. Kromě přírodovědeckých, archeologických, historických a etnografických sbírek má i muzeum židovské kultury, kultury Maďarů, karpatských Němců či ukrajinsko-Ruské kultury a vzácné expozice i na hradech Červený Kameň,..a jiných

Na východním Slovensku, hlavně v Poloninách se nachází množství nádherných dřevěných kostelů, které vytvořili dědinský neznámí lidoví Mistři. Po krajině je i tucet muzeí lidové architektury, které reprezentují nejcharakteristicko vesnické dřevené objekty. V městech i dědinkách jsou i specializované muzea, (skla, bábkárstva, maloměstského obchodovaní, úlů, balneologie a pod.).

Nejkomplexnější sbírky slovenského výtvarného umění má Slovenská národní galérie, která má detašované pracoviště i na Zvolenskom zámku a Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku,. Městské muzeum má 11 expozicí (kromě historických i muzeum hodin co vína a vinohradníctva).

Slovensko je krajinou mimořádně bohatou na lidové zvyky a tradice, které podmanily vývoj kulturních a folklórních oblastí. Slovenské zvyky a tradice mají svoje specifika podle jednotlivých oblastí, proti tomu jejich základ a podstata zůstávají totožné. Některé z nich se zachovali dodnes.

Věstonická venuše

10. ledna 2009 v 11:46
Věstonická Venuše
Věstonická Venuše je keramická soška nahé ženy vyrobená z pálené hlíny pocházející z mladého paleolitu a datovaná do období 29 000 - 25 000 př. n. l. Soška byla nalezena 13. července 1925 v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem prof. Karlem Absolonem. Paleolitickou krásku objevil tým Karla Absolona, známého badatele ve speleologii a archeologii. Sám profesor tehdy na lokalitě nebyl přítomen, ačkoli je většinou za objevitele označován. Soška ležela ve zbytcích pradávného ohniště rozlomená na dva kusy, které zpočátku ani nevypadaly, že patří k sobě. Teprve po očištění se ukázalo, že celek se podobá ženské postavě.
Je 11,5 cm vysoká a v bocích 4,3 cm široká. Materiál, který byl k její výrobě použit, je pravděpodobně směsí hlíny a vápence, obdobné drobné plastiky byly přitom většinou zhotovovány z kamene nebo kostí. Ze zajímavostí uveďme malý detail obličeje, nepřítomnost krku, rozměr poprsí (levé ňadro je větší) a boků. Na zadní straně jsou patrné rýhy patrně představující tukové zářezy.
V létě 2004 podstoupila soška důkladné "vyšetření" na tomografu. Důvod k tomu byl podle archeologů jasný: od jejího nalezení uplynulo 80 let a jen čtyřikrát se badatelé pokusili zjistit, z čeho je přesně vyrobena. Poslední výsledky potvrdily, že venuše je z jemné hlíny smíchané s vodou. Jsou v ní ale navíc i malá bílá zrníčka, což může být vysrážený vápenec nebo úlomky kostí. Žádný z dosavadních výzkumů dosud tak jednoznačnou odpověď nedal. Objevil se také pikantní detail: na hýždích sošky se zachoval otisk prstu dítěte starého asi deset let.
V současnosti je soška Věstonické venuše v majetku Moravského zemského muzea v Brně. Hodnota je podle odborníků nevyčíslitelná. Její cenu stanovili v roce 2004 američtí starožitníci na 40 milionů dolarů.[1]
Venuše z Dolních Věstonic není ojedinělou ukázkou umění pravěkých lidí. Jiné plastiky z pálené hlíny jsou známé také ze sousedního Pavlova a z Předmostí u Přerova. Proslulá je rovněž Landecká venuše (nazývaná také petřkovická) nalezená v roce 1953 na ostravském vrchu Landek. Tato 4,6 centimetru vysoká soška z krevelu je torzem a nemá hlavu. Její výjimečnost spočívá v netypických štíhlých proporcích, které milovníkům moderního umění dokonce připomínají kubistickou sochu.

Ostrava

10. ledna 2009 v 11:45

Ostrava


Základní údaje: Zelená Ostrava:

-Rozloha:214km2 -Bělský les
-Počet městských obvodů:23 -Nová Radnice
-Počet obyvatel:316 700 -Husův sad
-Průměrná roční teplota:+ 8°C

Kultura a odpočinek

-Divadlo loutek
-Divadlo A.Dvořáka
-Hornické muzeum
-Landek
-Nová Radnice
-Stará Radnice

-Miniuni(miniatury)
-Koupaliště,kryté bazény
-ZOO Ostrava
-Pohádkový sklep strašidel
-Slezskoostravský hrad
Kdo to byl Josef Kotas? A proč se Dubina jmenuje Dubina??

Josef Kotas byl bývalý starosta Ostravy a bývalý komunistický politik. (12.září 1891 Slezská Ostrava-11.července 1966 Ostrava)

Dubina se jmenuje Dubina protože tu kdysi tu rostli duby.

Dubina je místní část ostravského městského obvodu, na které stojí sídliště s převládající panelovou zástavbou. Dubina vznikla 1.ledna 1984.

Italie

10. ledna 2009 v 11:42 | Saška
Italská vlajka

Italská trikolóra má svislé pruhy v barvě zelené,bílé a červené.Byla odvozena od francouzské vlajky,modrý pruh však byl nahrazen zeleným pruhem(tato barva byla od francouzské revoluce považována za symbol svobody,rovnosti a nového politického pořádku).Vznikla v roce 1796,když byla vytvořena lombardská národní garda a následně dobrovolná,,lombardská"legie.barvy navrhl Napoleon,který měl v oblibě právě zelenou.

Italští zpěváci a zpěvačky

Eros Ramazzotti se narodil 28.října 1963 v Římě.
Renata Tebaldi se narodila 1.února 1922 v Peresu a zemřela 19.prosince 2004 v San Marinu.Byla to operní pěvkyně.
Adriano Celentano se narodil 6.ledna 1938 v Miláně.Je to zpěvák,písničkář,herec a filmový režisér.
Simone Cristicchi se narodil 5.února 1977.Je to zpěvák,skladatel a textař.
Luciano Pavarotti se narodil 12.října 1935 v Modeně a zemřel 6.září 2007.Byl to operní zpěvák.
Chiara Iezzi se narodila 27.února 1973 v Miláně.Je to zpěvačka a skladatelka.


Italští herci a herečky

Monica Bellicci se narodila 30.září 1964.Je to herečka a supermodelka.

Rosalinda Celentano se narodila 15.července 1968 v Římě.
Ornella Muti se narodila 9.března 1955 v Římě.
Diego Abatantuono se narodil 20.května 1955 v Miláně.
Terence Hill se narodil 29.března 1939 v Benátkách.
Franco Nero,vlastním jménem Francesco Sparanero se na rodil 23.listopadu 1941 v San Prospero u Parmy.

 
 

Reklama