Proč existuje láska,proč existuje bolest,proč existuje trápení.No to nikdo newí!

BLoG Je PoZaSTaVeN

Slovenska republika

10. ledna 2009 v 11:47 |  Referáty do Školy
Slovenská Republika


Název krajiny: Slovenská republika
Rozloha: 49 035 km2
Počet obyvatelů: 5 447 502 (2007)
Státní zřízení: republika, jednokomorový parlament, prezident
Geografická poloha:střední Evropa.
Časové pásmo: SEČ
Podnebí: Mírné klimatické pásmo se střídáním čtyřech ročních období. Průměrná teplota je v zimě okolo -2° C a v létě 21° C. Nejchladnějším měsícem je leden a nejteplejšími měsíce mi jsou červenec a srpen.
Hlavní město: Bratislava

Měna: Euro
Jazyky: slovenský, maďarský, český
Správné členění: 8 samosprávných krajů¨. Slovensko je členěno na osm vyšších územních celků - Bratislavský, Trnavský, Trenčianský, Nitranský, Žilinský, Banskobystrický, Prešovský a Košický. Má 79 okresů, 2 883 obce a z toho 138 měst.
Musíte vidět:
Na Slovensku je 9 národních parků, Tatranský národní park, Pieninský národní park, Národní park Nízké Tatry, Slovenský ráj, Slovenský kras, Velká Fatra, Malá Fatra, Muránska planina, Poloniny.
Do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO bylo zapsaných 5 lokalit: Banská Štiavnica a technické památky na okolí, Spišský hrad, město Bardejov, památky rázovité lidové architektury ve Vlkolínci na Liptove a jeskyně Slovenského krasu a Dobšinská ledová jeskyně spolu s jeskynním systémem Agtellek v Maďarsku. Z dvou desítek kúpeľných měst jsou nejznámější Piešťany, Trenčianske Teplice, Bardejov, Dudince a Rajecké Teplice. Mají i svojí klientelu i z mimoevropských krajin, hlavně z Izraela, Kuvajtu a Spojených arabských emirátu.
Kulturní dědictví:
Nejstarším výtvarným dílem je soška neolitické Venuše z dědinky Moravany při Piešťanoch. Je vyřezaná z mamutího klu a věk se odhaduje na 22 800 roků. Vzácné kovové umělecké předměty se uchovali z čas Velkomoravské říše.. V Levoči působil jeden z největších středověkých umělců Mistr Pavel z Levoče, kterého nejvýznamnějším dílem je gotický oltář v místním kostele sv. Jakuba.

Do dnešních dní se zachovalo více než
sto středověkých hradů a zámků, některé se už stali ruinami, v časti z nich (Bratislava, Červený Kameň, Bojnice, Oravský hrad, Trenčín a viaceré se reprezentačními muzea mi či galeriemi.Hlavně na jižním či jihozápadním Slovensku vyrostlo mnoho letních sídel budapešťské šlechty, která si do nich pozývala koncertovat popředních umělců z Vídně či Budapešti.
Slovensko je krajinou muzeí a galérií. Slovenské národní muzeum má 16 expozicí. Kromě přírodovědeckých, archeologických, historických a etnografických sbírek má i muzeum židovské kultury, kultury Maďarů, karpatských Němců či ukrajinsko-Ruské kultury a vzácné expozice i na hradech Červený Kameň,..a jiných

Na východním Slovensku, hlavně v Poloninách se nachází množství nádherných dřevěných kostelů, které vytvořili dědinský neznámí lidoví Mistři. Po krajině je i tucet muzeí lidové architektury, které reprezentují nejcharakteristicko vesnické dřevené objekty. V městech i dědinkách jsou i specializované muzea, (skla, bábkárstva, maloměstského obchodovaní, úlů, balneologie a pod.).

Nejkomplexnější sbírky slovenského výtvarného umění má Slovenská národní galérie, která má detašované pracoviště i na Zvolenskom zámku a Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku,. Městské muzeum má 11 expozicí (kromě historických i muzeum hodin co vína a vinohradníctva).

Slovensko je krajinou mimořádně bohatou na lidové zvyky a tradice, které podmanily vývoj kulturních a folklórních oblastí. Slovenské zvyky a tradice mají svoje specifika podle jednotlivých oblastí, proti tomu jejich základ a podstata zůstávají totožné. Některé z nich se zachovali dodnes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama