Proč existuje láska,proč existuje bolest,proč existuje trápení.No to nikdo newí!

BLoG Je PoZaSTaVeN

Návod na kočku VI. - kastrace

10. ledna 2009 v 11:01 | Saška-zdroj všech članku je kocky-online.cz |  O kočkách
Mnoho lidí si myslí, že kočky a kocoury není potřeba kastrovat. Ohánějí se tím, že "kastrace je proti přírodě". Když se jich optáte, jestli topení nechtěných koťat není proti přírodě, odpoví vám, že "takhle se to dělalo vždycky". Pokud bychom se měli řídit tím, co se dělalo "vždycky", tak většina lidí do dneška nemá volební právo a zlodějům se za krádež usekává ruka. Opravdoví milovníci zvířat a také pracovníci útulků, které každé jaro zaplaví spousta nechtěných koťat, vnímají kastraci jinak. Věříme, že následující informace, které publikovala na osvětových letácích Nadace na ochranu zvířat, vás přesvědčí, že kastrací své kočce nebo kocourovi jenom prospějete.
Přirozené prostředí pro kočičí život už totiž neexistuje. Změnili jsme ho my lidé. Zasáhli jsme do života koček mnoha způsoby. Teď už nezbývá než zasahovat dál, zpět už vše vrátit nelze (udělat z kočky domácí "divokou") a i přes kočičí nezávislost zde platí onen výrok: "Stáváš se navždy odpovědným za to, cos k sobě připoutal". Tedy i za vaší kočku, za její případná koťata a koťata jejích koťat…
5 pádných důvodů proč nechat kočku vykastrovat
  1. Feline immunodeficiencv virus (FIV) a leukemie koček jsou pro kočky nebezpečné nákazy, které ohrožují jejich život. Jsou přenášeny slinami. Když se kočky perou, možnost přenosu nákazy je větší. Vykastrované kočky se tolik netoulají, nebrání své území a neperou se s ostatními kočkami. Proto pravděpodobnost poranění a přenosu infekce slinami je minimální.
  2. Nevykastrovaný kocour si značkuje své území silně páchnoucí močí. Bude to dělat jak v domě, tak i na zahradě. Často zmizí na celé týdny a vrátí se poraněný, někdy s infikovanými ranami. Většina koček, které skončí pod koly aut, jsou nekastrovaní kocouři!
  3. Již půlroční kočka může zabřeznout. Může mít až tři vrhy za rok, každý po 5 až 6 koťatech. To znamená, že každým rokem je třeba najít až 18 nových domovů pro koťata jedné kočky.
  4. Kastrace není příčinou tloustnutí koček. Pouze nadbytečné překrmování vede k nezdravému tloustnutí. Vykastrované kočky neztratí schopnost lovit myši. Vykastrované kočky se drží blízko domova, tam se cítí být v bezpečí. Jsou také přítulnější.
  5. Není nutné, aby kočka měla před kastrací alespoň jeden vrh koťat. Z čistě finančního pohledu je nákladnější březí kočku a potom i koťata krmit, než zaplatit za kastraci.
Kastrace není sobecký zákrok usnadňující život jen člověku. Kočka v říji nežere, v bytě partnera "nenajde", trápí se a říje ji zbytečně vyčerpává. Pokud se značkujícím kocourem jste ochotni žít vy, o vašich sousedech to platit nemusí. O nebezpečných toulkách ven chodících kocourů se snad není třeba rozepisovat a až načůrá do bot na prahu někomu jinému než vám, možná už se domů po svých nedostane, každý pro to nemá "pochopení". Nejhorší varianta, nekastrovaná kočka venku = "milion" nových koček bez domova. I když "zakočkujete" všechny své známé, pro další vrhy koťat už dobré domovy nenajdete, pro koťata koťat vaší kočky už nenajdou domovy vaši známí… Koček je moc a ztratily svou "cenu", jsou považovány za obtížný "plevel" a podle toho se s nimi jedná. Nepřispívejte k tomu prosím i vy.
Tvrdí se, že ostatní kočky se té kastrované straní: Za léta práce s nalezenci jsme nic takového nepozorovali, tato zvířata se ve "společenském žebříčku" řadí bez ohledu na kastraci a zachovávají si původní místo ve smečce.
Kastrace je chirurgický zákrok prováděný v narkóze. Kocourům se odejmou varlata, kočičkám vaječníky a děloha. Je to běžně prováděná operace. U kocourů jde v podstatě o banální záležitost, u kočičky je třeba otevřít dutinu břišní, po kastraci je tedy třeba na kočičku dohlížet, aby si ranku "neošetřovala" po svém. K ochránění ranky před kočičí péčí slouží košilky. Kocoura necháme ošetřovat si ranku po libosti, protože nemá žádné "zničitelné" stehy. Kastrace u kočiček se provádí dvěma způsoby, z boku či v linea alba - na břiše. Nám se zatím lépe osvědčil způsob "na bříšku". Kočička po kastraci jde ještě za týden až deset dnů na vyndání stehů.
Před kastrací musí mít kočka 24 hodin "hladovku" kvůli narkóze. Po kastraci, když kočka ještě spí, je lepší nechat ji v přepravce, aby - jen zpola vzbuzená - nelítala po bytě a neublížila si, nebo ji uložit do menší bezpečné místnosti na zem (když se jí zamotá hlava, z postele, křesla a pod spadne) na měkké teplé místo. Vodu smí dostat tehdy, když už stojí sama pevně na nohou a chodí, jíst raději až druhý den, po narkóze stejně nebude mít hned chuť. Jídlo a pití jí nenutíme, nebudíme jí násilím, necháme ji v klidu vyspat.
Veškeré podrobnosti a nejasnosti ohledně kastrace konzultujte prosím se svým veterinářem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama