Proč existuje láska,proč existuje bolest,proč existuje trápení.No to nikdo newí!

BLoG Je PoZaSTaVeN

Návod na kočku V. - veterinární péče

10. ledna 2009 v 10:59 |  O kočkách
VETERINÁRNÍ PÉČE
NEMOCNÁ KOČKA. Patří do péče odborníka, veterináře. A to pokud: má kočka průjem, rýmu, zánět spojivek, pokašlává, kulhá, je (najednou) malátná a bez zájmu, unavená, opakovaně! zvrací, nepečuje o srst, nadměrně pije, stále se drbe, dělají se jí lysá místa v srsti, močí často a na místa, kam "nemá" (ne kocouří značkování) a je jí to nepříjemné. Pokud si nejsme jisti, kontaktujeme telefonicky veterináře a popíšeme příznaky. V akutních případech - poranění, otravy, křeče, bezvědomí, dušení - jedeme ihned, jak je možné, sehnat veterináře. V Praze funguje několik nonstop klinik, mimo větší města je třeba předem zjistit, který veterinář je ochoten v případě nouze pomoci i v noci, např. přijet k vám.
VETERINÁŘ. Veterináře si vybíráme dřív, než ho budeme potřebovat. Necháme udělat zvířeti běžnou preventivní prohlídku. Nevyplácí se vybírat jen podle nízké ceny či blízkosti k vašemu bydlišti. Je třeba všímat si, jak doktor se zvířetem zachází, zda je ochoten vám vše vysvětlit. Poptat se známých, kteří zvířata mají, zjistit, zda je doktor ochoten řešit závažné problémy i mimo svou pracovní dobu a zda vám, pro běžné návštěvy, jeho ordinační hodiny vyhovují. Velké kliniky mívají nonstop provoz a špičkové vybavení, menší ordinace zas osobnější přístup k pacientovi i páníčkovi. Na přibližné ceny výkonu i léků se ptejte raději předem.
Pokud máte vážné obavy, že je vaše zvíře lékařem zanedbáváno či špatně léčeno, konzultujte problém ještě s jiným doktorem, ale souběžná léčba jednoho problému více doktory rozhodně věci neprospívá, někdy může zvířeti vážně ublížit! Vždy (a zvláště chcete-li přejít k jinému veterináři), požádejte svého veterináře, aby vám napsal, co, čím a v jakých dávkách u zvířete léčil.
P.S.: I veterináři jsou jen lidé. I oni mohou být unavení, mít soukromé problémy… Pokud přijdete "naléhavě" na očkování v neděli po obědě, na velké klinice vám naúčtují nemalý pohotovostní příplatek a veterinář z malé ordinace vás možná i vyhodí. Oprávněně. Pokud je ochotný řešit akutní případy mimo ordinační dobu, slouží vlastně 24 hodin denně. Pokud lidé toto zneužívají proto, aby nemuseli čekat ve frontě či brát si dovolenou, může se jim snadno stát, že až jednou bude jejich miláček ošetření opravdu zoufale nutně potřebovat, nebude veterinář k sehnání. I on musí někdy odpočívat.
KOČKA VE STRESU. Z nového prostředí či ze stěhování stresovaná kočka, která je jinak v dobré kondici, může přestat přijímat potravu,ale neměla by přestat pít!! (V případě plaché kočky změřit obsah misky a potom kolik v ní zbylo.) U malého kotěte je tato reakce málo častá,ale pokud kotě druhý a třetí den odmítá vše, je už vážně ohroženo odvodněním a oslabením organismu a zřejmě ne jen vyděšené, ale nemocné. Dospělá kočka, pokud pije, vydrží nepřijímat potravu bez vážných následků i několik dnů. Tak jako člověk, může mít vyděšená kočka slabý průjem (ne tekutý), což se samo upraví asi během dvou dnů. Pokud stav trvá či se zhoršuje, je třeba navštívit veterináře - kočka je zřejmě nemocná.
PREVENCE:
 • VNĚJŠÍ PARAZITÉ - tedy obvykle blechy a klíšťata. Pokud je kočka pouze v bytě, řešíme jen blechy, přinese-li je někdo (pes např.) do domácnosti zvenčí. Případně, má-li je kočka při příchodu do domácnosti. Pokud chodí kočka ven, je třeba jí pravidelně ošetřovat účinným preparátem, blechy kočku souží - mohou způsobovat záněty kůže a navíc jsou mezihostiteli tasemnice. Klíšťata zase přenášejí nebezpečná onemocnění. Proti blechám a klíšťatům existují prostředky účinkující delší dobu, nejen jednorázově, a to jako spray, "spot on" (kapsle tekutiny, která se vymáčkne kočce na kůži za krkem), obojky…
  NA KOČKU NIKDY NEPOUŽÍVÁME PŘÍPRAVKY NA ODBLEŠENÍ PRO PSY - PRO KOČKY MOHOU BÝT TOXICKÉ!
  Kočky jsou vůči těmto chemikáliím velice citlivé a už mnoho jich bylo nechtěně otráveno např. Arpalitem, který psi bez problémů snáší. Pro kočky se používá se např. Frontline, Stronghold, Bolfo, Tiguvon, Bio-kill, ale i mnoho dalších. Poradí vám veterinář, který přípravek se mu osvědčil.
 • UŠNÍ SVRAB - "kočičí choroba". Na lidi nepřenosné "soužení", kterým trpí valná většina ven chodících koček, ale i mnoho zvířat doma chovaných, především těch z velkochovů. Vypadá jako sedlina, "lógr" z kafe vevnitř kočičího ucha. V případě, že vaše kočka chodí ven mezi ostatní, bude se zřejmě problém vracet, venkovní kočky si ušní svrab stále předávají. Pokud kočička bude žít pouze doma, máte možnost zbavit se ho jednou pro vždy. Uši je třeba čistit vatičkou na špejli, jemně, ale do hloubky a obsah "tahat" ven nikoli zatlačit do ucha. Vatičku navlhčíme Jacutinem či olejíčkem a po čištění nakapeme kapky, které svrab likvidují. Čistit je potřeba přibližně 1x za 3 dny. Doporučené přípravky: Jacutin (humánní přípravek proti svrabu - nepálí), Oto-paragal (účinný ale velice pálivý - jen nakapat po čištění), event. v případě kombinace se zánětem Otospectrin a další. Kapičky dostanete na veterině, je dobré, aby veterinář vaše pokroky občas zkontroloval, zjistil, zda je v uchu opravdu svrab a nejde o zánět. Pokud se vám kočku nepodaří podrobit proceduře vlastními silami, požádejte veterináře. Jinak jsou na čištění obvykle potřeba dva lidé, jeden se věnuje uchu, druhý drží kočku (které se to vůbec nelíbí). Řešením bývá také kočku, krom hlavy, celou pevně zamotat do osušky. Pozor, na závěr se kočka otřepe a kapky rozpráší všude okolo, i vám do obličeje. Pokud čištění uší nezabírá, veterinář může proti svrabu píchnout zvířeti i injekci.
 • VNITŘNÍ PARAZITÉ - zase platí pravidlo, že kočka chodící ven potřebuje ošetření častější než kočka bytová. Nejčastějším problémem mohou být škrkavky, a to především u malých koťat, jsou totiž přenosné z matky na plod už před narozením a v době kojení. Kočka také může chytit tasemnici, pokud loví a svou kořist žere, nebo (jinou) pokud má blechy. Zvíře, hlavně kotě či štěně (více) napadené "červy" má veliké břicho, ale jinak je hubené, špatný stav srsti, slzící oči, může pokašlávat, škrkavky v trusu (či vyzvracené) vypadají jako silnější bílý kousek silonového vlasce… Pokud chcete tohoto své zvíře ušetřit, odčervujte ho pravidelně preventivně. U dospělých doma žijících koček stačí 1 x za ½ roku, u koček chodících ven je nutno častěji, u koťat je třeba opakovaně, po dvou až třech týdnech, raději několikrát. Přípravky jsou ve formě tablet či pasty. Je jich mnoho. Např. pasty Vitaminthe a Banminth, tablety Drontal, Pratel, Panacur, Cestal, Caniquantel a další. Přípravky je dobré střídat. Opět vám poradí a léky prodá veterinář.
 • OČKOVÁNÍ - proti vážným a zpravidla smrtelným infekčním chorobám (např. proti panleukopenii, calicivirose, infekční rýmě, event. vzteklině). Také je v současné době možno očkovat proti nebezpečným a zákeřným kočičím virosám FIP a FeLV a proti chlamydioze způsobující ošklivé záněty dýchacích cest a spojivek
  Vakcíny se očkují zpravidla kombinované, proti více onemocněním najednou, a očkovací schéma vám sestaví veterinář - řekne vám a zapíše do očkovacího průkazu, kdy máte přijít na přeočkování. O provedeném očkování udělá v průkazu záznam. První očkování se obvykle opakují po měsíci, další až po roce. Kočka žijící pouze v bytě nemusí být nezbytně nutně očkována proti vzteklině. Jste-li ochotni do kočičího zdraví investovat více peněz, promluvte si s veterinářem o možnosti očkování proti FIP a FeLV, chlamydioza bývá součástí některých vakcín. ZVÍŘE PŘED OČKOVÁNÍM MUSÍ BÝT ZDRAVÉ A V KONDICI, jinak je vakcinace neúčinná a naopak zvíře více oslabí a PO OČKOVÁNÍ MÁ BÝT ZVÍŘE NĚKOLIK DNÍ V KLIDU, BEZ VELKÉ ZÁTĚŽE.
V současné době se u koček velice často objevuje plísňové onemocnění Microsporum canis, které se projevuje kruhovými lysinami bez srsti a je za některých okolností přenosné i na lidi (a psy). Existuje proti němu vakcína (Biocan M), která se používá preventivně - jako očkování, i léčebně, pokud už je zvíře nakaženo. V tom případě je třeba dát dvě, při větším napadení i tři vakcíny po sobě, v odstupu 14-21 dní. Po první vakcíně se příznaky projeví, dojde ke "zhoršení", po druhé už skvrny nepřibývají a naopak zarůstají srstí. Některé kočky odcházejí i z útulku už očkované, ostatní doporučujeme nechat proti tomuto onemocnění očkovat, zvláště budou-li chodit ven, nebo žít ve skupině dalších koček. Údajně až 30% koček přenáší toto onemocnění skrytě, bez vnějších příznaků.
FIP - kočičí peritonitis (infekční zánět pobřišnice) - závažná nemoc, která se poslední dobou hodně rozšířila, a to jak mezi kočkami volně žijícími, tak mezi kočkami v chovech a útulcích. Toto onemocnění je způsobené virem patřícím do skupiny koronavirů a postihuje nejčastěji mladé kočky Mezi koronaviry patří i řada dalších méně nebezpečných původců onemocnění u koček, ale v organismu vytvářejí protilátky také, což má závažný vliv na diagnostiku onemocnění, která je založena právě na detekci protilátek v organismu. Pro nakažení má poměrně velký význam stres, infekce se přenáší přímým stykem mezi kočkami - slinami, olizováním, nosním sekretem, trusem. Virus může přežívat až 2 měsíce ve vnějším prostředí. Koťata se mohou nakazit i během březosti, pak během 2-5 měsíců umírají. Onemocnění se projevuje ve dvou formách:
 1. "vlhká forma" - je charakterizována změnami v dutině břišní a hrudní, jejichž výsledkem je náplň tekutinou v obou tělních prostorách
 2. "suchá forma" tzv. neefuzivní - organismus s virem bojuje a reaguje tvorbou hnisavých ložisek na játrech, slezině, střevech, ledvinách.. Tato forma je hůře diagnostikovatelná, uniká pozornosti a často kočka uhyne, aniž by se zjistilo, že příčinou byla FIP.
Nejčastějším projevem onemocnění bývá absolutní apatie, horečka nereagující na antibiotika, průjem, hubnutí, nechuť k jídlu a zhoršené dýchání. Diagnostika nemůže být založena pouze na laboratorním testu hladiny protilátek (tvorba protilátek i proti ostatním koronavirům!!), ale na celkovém posouzení daného klinického stavu kočky v kontextu s ostatními laboratorními vyšetřeními.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama