Proč existuje láska,proč existuje bolest,proč existuje trápení.No to nikdo newí!

BLoG Je PoZaSTaVeN

Návod na kočku IV. - prostor k životu

10. ledna 2009 v 10:58 |  O kočkách
PROSTOR K ŽIVOTU
Kočka může žít doma nebo venku, případně kombinovat obojí. V případě kočky venkovní či kočky "domovní" ven chodící nelze upravovat prostředí kočce, kočka se přizpůsobuje prostředí. I kočka žijící pouze venku potřebuje kout v závětří, který jí chrání před zimou. Většinou najde vhodné místo sama - půda se senem, stáje a pod., je jí ale možno pomoci a zaizolovat část kůlny přístupnou kromě dveří i malým "kočičím" okénkem, udělat "boudičku" u teplého okénka do kotelny, kde se kočka ráda zdržuje, zpřístupnit kočičími dvířky chodbu, sklep, kotelnu... Místo by nemělo být vlhké, ale ani v průvanu (a je lepší, vybere-li si ho kočka a my jen pomůžeme se "zařízením"), kočky rády mají přehled, usazují se ve výškách.
VENKOVNÍ KOČKA MUSÍ BÝT KASTROVANÁ.
Není vhodné chovat venkovní kočky či domácí pouštět ven pokud máme: sousedy nenávidící kočky, hyperaktivní členy mysliveckého sdružení za humny, skládku odpadu či továrnu a pod. provozem kočkám nebezpečnou na dohled, frekventovanou silnici, dálnici, rychlíkovou trať poblíž... Jen některá kočka si "dá pozor".
I KOČKA VENKOVNÍ MYŠI LOVÍCÍ POTŘEBUJE PRAVIDELNÉ KRMENÍ.
Kočka "bytová" se s vámi dělí o část vašeho příbytku. Kočka, která nebyla zvyklá chodit ven (a i mnohé, které strasti života venku okusily) je i v malém bytě spokojená.
SÍŤ DO OKNA. Kočce je potřeba zajistit bezpečí. Pokud bude vyhlížet z otevřeného okna... natáhne se po mouše.. spadne. Buď se "jen" poraní, vyděsí a uteče, nebo se zabije. I když stojíte přímo vedle kočky, není v lidských silách ji uhlídat. Proto je potřeba určit okna, kterými se bude větrat, a pořídit na ně síť či pletivo. Malou (bezpečnou) vyhlídku v "balkonku" na okně či přímo možnost chodit na "zapletivovaný" balkon kočka opravdu ocení (síť i pletivo je možné nechat vyrobit na zakázku). Největším problémem jsou "vyklápěcí" okna panelových domů. Jako nouzové řešení tam, kde to není možné, může, (ale rozhodně ne stoprocentně!), pomoci, když klouzavé (plechové, hladké natřené) plochy polepíte pruhy koberce. Pokud kočce "ujedou nohy", má se alespoň možnost zachytit. Po plechu drápky sklouznou...
POZOR! Před tím, než kočku vypustíte do bytu, zkontrolujte, zda máte zavřená "dvířka pod vanu" a přístup do stoupaček! I hodná kočka se může vyděsit.. Také, pokud je kočka plašší, je třeba zamezit jí v přístupu do těch "absolutně nedobytných" schovávaček za nejtěžším nábytkem a pod. a po vypuštění ji z těch "dobytných" nevytahovat, ponechat jí iluzi bezpečí, jinak se spolehlivě probojuje tam, kam za ní nemůžete. Pozor na otevřená dvířka pračky, trouby a pod. - oblíbené schovávačky.
KLIDNÝ SPÁNEK. Kromě klidného koutku s toaletou a místa s mističkami na jídlo (ne u sebe) potřebuje kočka i klidné místo pro nerušený spánek, zvláště máte-li malé děti. I když kočka za ideální pelíšek bude považovat křeslo či vaši postel, je lépe, má-li někde výš, na skříni či v polici svůj pelíšek, domeček, kam se může uchýlit, je-li v domě moc rušno. Kočka má ráda výšky, takže například pokud považuje za ideální místo vršek skříně a nemá k ní vhodnou přístupovou cestu, bude věčně viset v záclonách a drápat se nahoru. Pokud jí pomůžete a vytvoříte vhodnou přístupovou cestu z druhé strany oné skříně, záclony budou zachráněny.
PELÍŠKY. Pelíšků a domečků se prodává celá řada, od jednoduchých látkových podložek, přes látkové (prací) pelíšky, po plyšové domečky s dřevěnou konstrukcí (nelze prát) a proutěné kukaně. Stejný účel ale může plnit vystlaná lepenková krabice či proutěný košík, dobré je, když si kočka oblíbí otevřenou přepravku. .
ŠKRABADLO. Slouží k broušení kočičích drápků a k malému "tělocviku". Nebude-li vhodné škrabadlo "po ruce", poslouží kočce stejně i vaše sedací souprava. Takže doporučujeme škrabadlo určitě pořídit. Dost vysoké, aby se na něm mohla kočky "natáhnout". Dá se v mnoha podobách koupit, někdy i jako velké šplhadlo s jedním či více domečky, nebo také malé závěsné, omotáno je obvykle sisalovým provazem. Kočičce ho lze i vyrobit, z trubky od koberce či desky a sisalu, prádelní šňůry i hrubšího koberce... Kočičce je třeba trpělivě a jemně "vysvětlovat", že právě škrabadlo je pro její bohulibou činnost to správné místo.
POHYB. Kočky velice rády šplhají. Pokud spojíte škrabadlo se šplhadlem, nejlépe vysokým až ke stropu s "rozhlednou" nahoře, vaše kočka to opravdu ocení. Tlusté lano je pro některé kočky dobrý objekt ke šplhání. Také "kominická lávka" v podobě jednoho (upevněného) prkna mezi dvěma skříněmi bude zřejmě dost oblíbená. U vestavěného patra se osvědčilo omotat sloupy (trámy) např. prádelní šňůrou. vznikne perfektní přístupová cesta nahoru, prolézačka i škrabadlo, a dřevo pod provazem bude před drápky chráněno. Až se budete za pár let stěhovat do většího, nebude po sobě vaše kočka zanechávat trvalou vizitku, což nový majitel bytu určitě uvítá.
ROSTLINY. Kočky mají potřebu se "pást" - čistit si žaludek a okusovat trávu. Pokud tuto možnost nemají, věnují nežádoucí pozornost pokojovým rostlinám. Nejen že je zakrátko zničí, ale mohou se i otrávit. Jedovatá je např. vánoční hvězda a diffenbachie .Jedovaté rostliny je třeba pro jistotu odstěhovat do míst kočkám nepřístupných a kočce dodat jiné "zelené" na okusování.
TRÁVA pro kočku. Dá se pěstovat doma jako "obilíčko" na Velikonoce, ve zverimexech lze koupit i specielní "kočičí trávu", případně. z místa naprosto čistého, nehnojeného a od jiných zvířat nepotřísněného (kde vzít a nekrást) vyrýpnout drny. Vzhledem k nebezpečí parazit. onemocnění je lépe kočkám travičku vypěstovat doma. Kočky milují i některé rostliny, např. šáchor, které je jim možno pěstovat. Zvláštním druhem potěšení jsou šanta a kozlík lékařský, jejichž vůni kočky většinou milují, i místo jen pokapané kapkami olizují a válí se na něm, velice je přitahuje.
HRAČKY. Míčky, myši, chrastítka... Vyrábí a prodává se jich přehršel a kočka si dokáže hrát s bambulí z kulicha stejně jako s korkovým špuntem. Některé kočky se chrastících a zvonících hraček bojí, jiné je milují (a nejvíc ve tři ráno). Hračka nemá být ze zdraví škodlivého materiálu či nebezpečná např. kvůli pořezání, neměla by se také dát spolknout. Spoustu hezkých (oblíbených) hraček lze kočce vyrobit. Fantazii se meze nekladou. Mezi většinou oblíbené patří kousek kožešiny či kulička z papíru.
PŘEPRAVKA a CESTOVÁNÍ. Přepravka musí být pevná, pro kočku bezpečná, spolehlivě uzavíratelná, větrající, a ač proutěné kukaně vypadají dekorativně, doporučujeme omyvatelnou. Vyrábí se také více různých velikostí a tvarů. Pro krátké cesty je možno použít i transportní sáček. Přepravovat doporučujeme kočku vždy v přepravce, transportním sáčku či ve kšírkách na vodítku. I sebehodnější kočka se může leknout auta, psa, divného pohybu či zvukua tvarů.... a skončí v nenávratnu či pod koly auta. Do přepravky dáváme savou měkkou podložku, polštářek či ručník. Druhý máme raději v záloze pro případ, že by se kočka na cestování nezvyklá něčeho polekala a strachy se počůrala. Pak stačí podložku (v uzavřené místnosti, ne na ulici) vyměnit a vyhodit. Výborná je malá podložka pemprska", jaká se dává např. dětem do postýlky. Běžně ke koupi ve zdravot. potřebách (různé velikosti). Při delších cestách se kočka obejde bez krmení, ale ne bez vody. Pozor na cesty v létě za horka, i auto, které stálo před půl hodinou ještě ve stínu se může změnit v rozpálené peklo a kočku může přehřátí stát i život! V zimě je možné chránit kočku před chladem látkovým obalem na přepravku či, pokud to snese, pelíškem - taškou uvnitř přepravky.
DOVOLENÁ. Kočku lze např. na dovolenou vozit s sebou, pokud je místo, kam jedeme, na kočky "zařízené", nehrozí únik a následné ztracení se v neznámém prostředí (tedy pod stan ne), v hotelu nemají námitky či příbuzní nejsou alergičtí... Při cestování po republice zvířeti stačí standardní očkování. Pokud chcete jet do zahraničí, informujte se raději vždy o předpisech země, do které cestujete. Ve většině případů je třeba očkování (včetně vztekliny) ne starší než jeden rok a "mladší" než jeden měsíc + prohlídka veterinářem a potvrzení z vet. správy ne dříve než tři dny před cestou. Některé státy mají ale podmínky mnohem náročnější, také i půlroční karanténu (Anglie). Při odjezdech na dovolenou je možné využívat i služeb "kočičích hotelů", zamluvit je bývá nutné i několik měsíců předem a také je vhodné předem se objednat a prohlédnout si, kde bude trávit váš miláček vaší dovolenou, domluvit předem podmínky… řešit vše na poslední chvíli se nevyplácí. Některé kočky cestují rády, ale převážná většina dá na rozdíl od psů přednost čekání doma "ve svém", je tedy nejlepší domluvit se na krmení a úklidu s příbuznými či sousedy.
OBOJEK, KŠÍRKY A VENČENÍ KOČKY. Některou kočku lze vodit na vodítku, tak jako psa, pokud ji na to navykáme odmala. Je ale potřeba používat specielní kšírky pro kočku, z obojku se kočka bez problémů vyvlékne. Nošení postrojku a posléze i chůzi na vodítku "trénujeme" v klidu doma, postupně a vždy jen chvíli, kočku chválíme. Na procházky venku je třeba zvykat kočku postupně, v klidném a bezpečném prostředí. Pokud se kočka (opakovaně) venku bojí či jí příliš vadí omezení vodítkem, nemá smysl ji nutit, z vycházky nemá žádné potěšení. Navyknout kočku na vodítko je ale dobré pro cesty autem (se spolujezdcem) či přeběhnutí v náručí na veterinu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama