Proč existuje láska,proč existuje bolest,proč existuje trápení.No to nikdo newí!

BLoG Je PoZaSTaVeN

Návod na kočku III. - kočičí WC

10. ledna 2009 v 10:48 |  O kočkách
TOALETA
Kočky, které chodí ven, tento problém někdy řeší samy (občas v zeleninových záhonech vašich sousedů). Části koček chodících ven a všem kočkám bytovým musíte toaletu zřídit. Jednoduchý kočičí záchůdek je vyšší plastový "pekáč", různých velikostí, barev, tvarů. Aby kočka nerozhazovala stelivo okolo, může mít nočníček okraj zahnutý dovnitř nebo přímo "boudičku" s dvířky. Existují také bezstelivové záchůdky s mřížkou. Podstatou "úspěchu" stelivových záchodků je potřeba kočky své exkrementy zahrabat, skrýt.
Stelivo se dá koupit v chovatelských potřebách i v supermarketech. Stelivo vypadá jako "drobné kamínky" či granule, které sají vlhkost. Existují různé typy, hrudkující i nehrudkující. Hrudkující - to znamená, že kolem bobku či načůrané loužičky udělá stelivo pevnou hrudku, kterou pak lze z "nočníku" vybrat mřížkovanou lopatičkou a šetřit tak neznečištěné stelivo. Celý obsah se pak likviduje cca 1x týdně (a toaleta se vymývá). Stelivo nehrudkující moč vsákne, ale vybrat je nutno větší množství, celé wc vyčistit častěji. Dobré stelivo také částečně pohlcuje pachy. Je třeba vyzkoušet, co vyhovuje vám i kočce, případně na co byla kočka dříve zvyklá. "Bobek" většina koček zahrabává.
Toaleta musí být především čistá, alespoň dvakrát denně čištěná, jinak se kočce nemůžete divit, že použije květináč vaší oblíbené květiny. Vám se také nechce na špinavé WC. Není dobré mýt kočičí toaletu nějakým pro nás voňavým přípravkem na mytí či dezinfekci, kočce "vonět" nemusí a odmítne pak záchůdek používat. Také pokud začne chodit "mimo" na nějaké určité místo, kde by "nočník" nevadil, je lepší jí vyhovět a nočníček tam přesunout, či spíše pořídit druhý, než se s kočkou dlouze "dohadovat".
Kočičí čistotnost je založena na potřebě své exkrementy zahrabávat, čistotnost je pro kočky přirozená, už pětitýdenní koťata používají toaletu. Pokud kočka přestane být čistotná, má problém zdravotní či psychický (vztahový). Je třeba zjistit zdravotní stav (vyloučit onemocnění ledvin a pod.) a začít pátrat, co se stalo, co je v rodině jinak, čím je kočka stresována... a obrátit se pro radu.
VÍCE KOČEK - VÍCE WC. Některé kočky se nerady o záchůdek dělí. Novému přírůstku je lepší pořídit jeho vlastní WC. Po přinesení kočky domů je WC první, co jí ukážeme a (zvlášť v případě malých koťat) to ještě několikrát během prvních dvou hodin zopakujeme. Kočka se sice nedá "cvičit", ale i ona je ráda chválena za dobře "vykonané dílo".
Obrázky použité v článku (kočičí WC typu "pekáč", nehrudkující stelivo Mici, kočičí WC s boudičkou a hrudkující stelivo pro kočky Mikeš) pocházejí z nabídky elektronického obchodu s chovatelskými potřebami Happy animals, který pomáhá útulkům pro opuštěná zvířata 10% slevou na veškeré své zboží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama